معرفی هارد دیسک های سری Surveillance شرکت Seagate

نوشته شده توسط  منتشرشده در ذخیره سازها

سیستم های نظارت تصویری رشد قابل ملاحظه ای در سال های اخیر داشته اند. این سیستم های دیجیتال وابسته به اجزای ذخیره سازی قابلیت هایی نظیر کارایی، انعطاف پذیری و مصرف بهینه انرژی را دارا می باشند که برآورده سازی آن ها از عهده سیستم های آنالوگ مبتنی بر tape خارج است.
از آن جا که دغدغه های امنیتی نقش مهمی در زندگی روزمره بازی می نمایند سیستم های نظارت تصویری و دوربین های مدار بسته در امکان عمومی و خصوصی به جزیی مهم و غیرقابل اغماض تبدیل شده اند. این سیستم ها هم اکنون در فرودگاه ها، بانک ها، ادارات دولتی، کارخانه ها نقش مهمی در کاهش جرایم و حفظ امنیت مردم بازی می نمایند. بنابراین تکیه بر پارامترهای کیفی و قابلیتی در سیستم های نظارت تصویری مساله ی قابل توجهی است.

surveillance hdd video

در این میان در بحث ذخیره سازی، استفاده از هارد دیسک به جای tape به دلایلی که در ادامه عنوان خواهد شد، امری بدیهی تلقی می شود.
• کیفیت بهتر تصاویر
• تعداد دوربین های فعال در حال ذخیره تصویر بیشتر
• سرعت ضبط و دسترسی بیشتر
• مدیریت کارامدتر تصاویر ذخیره شده

ظرفیت
ظرفیت ذخیره سازی هارد دیسک در یک سیستم نظارت تصویری دیجیتال یکی از پارامترهای کلیدی است. پیاده سازی یک سیستم نظارت تصویری با کیفیت و با پوشش کامل از حیث کیفیت تصاویر و تعداد دوربین ها، نیازمند فضای ذخیره سازی کافی است. چرا که افزایش کیفیت تصاویر ذخیره شده و یا افزایش تعداد فریم های ذخیره شونده در واحد زمان منجر به تولید داده های بیشتری می شود که به صورت مستقیم فضای ذخیره سازی را به چالش می کشد. مدت زمان نگهداری آرشیو اطلاعات ذخیره شده نیز برفضای ذخیره سازی مورد نیاز موثر است.

با توجه به ماهیت بلادرنگ(real time) بودن سیستم های نظارت تصویری و اهمیت داده هایی که توسط این سیستم ها تولید می شود، وجود دیسک هایی که برای این نوع کاربرد طراحی شده باشند نقشی اساسی در کارایی این سیستم ها بازی می کند. به عنوان نمونه بر روی دیسکی که در یک سیستم نظارت تصویری استفاده می شود. در 95 درصد موارد عمل نوشتن آن هم به صورت 24*7 اتفاق می افتد.
همان طور که اشاره شد سیستم های نظارت تصویری معمولا به فضای ذخیره سازی زیادی نیاز دارند. از این رو گاهی جهت صرفه جویی اقتصادی به جای دیسک های مناسب از دیسک های ارزان قیمت دسکتاپ استفاده می نمایند. این کار ممکن است در فاز راه اندازی سیستم قیمت تمام شده را کاهش دهد و در زمان نگهداری هزینه های قابل توجهی را تحمیل می نماید.
محدودیت ظرفیت دیسکهای دسکتاپی از اولین موارد چالش برانگیز استفاده از آن ها در سیستم های نظارت تصویری است. بنابراین افزایش تعداد دوربین ها، افزایش کیفیت تصاویر و نگهداری آرشیو تصاویر یک دغدغه مهم این نوع پیاده سازی است. مساله بعدی مصرف انرژی و گرمای حاصله از کارکردن دیسک است. همان گونه که پیشتر به آن اشاره شد دیسک های مورد استفاده در سیستم های نظارت تصویری در تمام مدت شبانه روز مشغول هستند. هرچه تعداد این دیسکها بیشتر باشد مصرف انرژی و گرمای بیشتری در پی خواهد شد که این گرما طول عمر دیسک را به شدت کاهش می دهد.علاوه بر آن با وجود دیسک بیشتر نقاط شکست(point of failure) بیشتری در سیستم ایجاد می شود.
تناسب ظرفیت با کاربرد
اولین ویژگی هارد دیسک های طراحی شده برای سیستم های نظارت تصویری، ظرفیت بالای آن ها است. در زمان نگارش این نوشته شرکت Seagate، هارد دیسک های 6TB این خانواده را به بازار عرضه کرده است. این ظرفیت برای ذخیره یک ویدئوی فشرده شده با H.264 با تفکیک پذیری 1280*1040 و سرعت 30 فریم در ثانیه به مدت 84 روز ذخیره کند.
از طرفی ظرفیت بالای این دیسکها، فضای ذخیره سازی مورد نیاز با تعداد کمتری دیسک نسبت به دیسک های دسکتاپی تامین می شود بنابراین تعداد دیسک کمتر نقاط شکست کمتری را در سیستم به وجود می آورد. این دیسک ها عمر زیادی دارند و برای نوع کاربرد بهینه شده اند. این هارد دیسک ها به گونه ای طراحی شده اند که قابلیت ذخیره چندین Stream به صورت همزمان را داراست در صورتی که کارایی هارد دیسک های دسکتاپی در این شرایط به شدت کاهش می یابد.

قابلیت دیگر این هارد دیسک ها لرزش کم آن است. وجود قطعات مکانیکی در داخل هارد دیسک منجر به ایجاد لرزش هایی می شود که روی عملکرد صحیح دیسک و کارایی آن تاثیر مستقیم دارد در سیستم هایی که از چند هارد دیسک استفاده می نمایند به دلیل نزدیک بودن هارد دیسک ها به هم، لرزش یک هارد می تواند موجب لرزش هارد دیسک های دیگر شود و عملکرد و عمر آن ها را تحت تاثیر قرار دهد. هارد دیسک های سری  Surveillance با استفاده یک فناوری منحصر به فرد لرزش بسیار کمی دارند. سنسورهای Rotational Vibration یا RV استفاده شده در این نوع هارد دیسک مانع ایجاد لرزش ناشی از چرخش هد می شود.

ویدئوی معرفی هارد دیسک های سری Surveillance شرکت Seagate را از سایت آپارات مشاهده نمایید:

نحوه انتخاب هارد دیسک مناسب برای یک سیستم نظارت تصویری
نیازمندی ها و مقدورات سیستم نظارت تصویری در انتخاب هارد دیسک مناسب بسیار نقش آفرین است. برای مشخص شدن این نیازمندی ها سوالات زیر باید پاسخ داده شوند:
• دوربین ها چند ساعت از شبانه روز مشغول ضبط است؟
• تصاویر ذخیره شده چه مدتی آرشیو شوند؟
• سیستم نظارت ازچند هارد دیسک پشتیبانی می کند؟
نوع بارکاری(Workload) نیز تاثیر مستقیمی بر انتخاب هارد دیسک دارد. به عنوان نمونه اگر سیستم به گونه ای باشد تصاویر ذخیره شده برای مقاصدی پردازش می شوند(مثلا شناسایی چهره) بارکاری روی هارد هم نوشتن است(سیستم نظارت تصویری) و هم خواندن است(پردازش تصاویر) و در حالتی ساده تر ممکن است سیستم به گونه ای باشد که تصاویر به صورت مستمر ذخیره شوند و در صورت نیاز گاهی این تصاویر مورد بررسی قرار می گیرند در این حالت بار کاری نوشتن غالب است.

منبع: Seagate

خوانده شده 402 مرتبه

پر بازدیدترین مطالب

 • ارایه نسخه جدید سرویس پک Service Pack for ProLiant (SPP) Version 2015.10.0
  ارایه نسخه جدید سرویس پک  Service Pack for ProLiant (SPP) Version 2015.10.0 شرکت HP سرویس پک جدید سرورهای سری Proliant ML/DL /SL خود را منتشر کرد. این سرویس پک شامل فریم ورهای جدید و System Software Maintenance می باشد. به روز رسانی سرورها با این سرویس پک…
 • 75 درصد سیستم های بر پایه x86 مجازی سازی شده اند
  75 درصد سیستم های بر پایه x86 مجازی سازی شده اند هیچ فناوری دیگری مانند مجازی سازی ساختار زیرساخت IT سازمان ها را دگرگون نکرده است. فناوری مجازی سازی به عنوان راهکاری جهت افزایش بهره وری سرورها،بهره‏وری انرژی،کاهش تعداد ماشين‏ های سخت‏ افزاری،کاهش فضاي فيزيکي مرکز…
 • معرفی هارد دیسک های سری Surveillance شرکت Seagate
  معرفی هارد دیسک های سری Surveillance شرکت Seagate سیستم های نظارت تصویری رشد قابل ملاحظه ای در سال های اخیر داشته اند. این سیستم های دیجیتال وابسته به اجزای ذخیره سازی قابلیت هایی نظیر کارایی، انعطاف پذیری و مصرف بهینه انرژی را دارا…
 • HP همچنان سردمدار بازار جهانی سرور
  HP همچنان سردمدار بازار جهانی سرور بر طبق گزارش IDC رشد بازار سرور با نرخ 2.3 درصد نسبت به سال 2013 به عدد 50.9 میلیارد دلار در سال 2014 رسید. شرکت HP به عنوان سرمدار بازار سرور 26.8 درصد این بازار…
 • تغییر آدرس شرکت دالمن افزار پارسه
  تغییر آدرس شرکت دالمن افزار پارسه به اطلاع کلیه مشتریان و مراجعه کنندگان محترم می رساند به دلیل تغییر محل دفتر شرکت لطفا قبل از مراجعه با شماره تلفن های مندرج در همین وب سایت هماهنگی بفرمایید. با تشکر مدیریت شرکت…